CHECK UP NEDİR, NEDEN YAPILIR, NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAR?

Sağlıklı olma hali bir bireyin en değerli varlığıdır. Ona yatırım yapmak sağlıklı ve uzun bir ömrün anahtarıdır. Check up (sağlık taraması) kontrolü de bu yatırımın önemli bir parçasıdır ve düzenli olarak yapılması gereken bir adımdır.

Sağlık kontrolünün neden bu kadar kritik olduğunu ve size nasıl fayda sağladığını anlamak, daha sağlıklı bir geleceğin kapılarını sizin ve sevdikleriniz için aralamanıza yardımcı olabilir.

Peki, sağlık kontrolü neden yapılır ve size nasıl fayda sağlar?

Neden Sağlık Kontrolü Yapılmalı?

 1. Erken Teşhis: Sağlık kontrolü, muhtemel sağlık sorunlarını erken aşamada fark etmenize yardımcı olur ve ileride oluşabilecek daha ciddi sağlık sorunlarını önleyebilir. Erken teşhis, hastalıkların ilerlemeden önce tedavi edilmesine olanak tanır ve tedavi başarısını artırır.
 2. Kişiselleştirilmiş Sağlık Bakımı: Düzenli sağlık taraması yapmak, sağlık durumunuzun zaman içerisinde nasıl ve ne yönde değiştiğini izlemenizi sağlar. Bu, sağlığınızı kontrol altında tutma nıza yardımcı olur. Sağlık kontrolü, sağlık geçmişiniz, yaşam tarzınız ve genetik faktörlerinizi dikkate alarak bireye özel öneriler sunar.
 3. Risk Faktörlerini İzlemek: Sağlık kontrolü, kişisel sağlık risk faktörlerinizi belirlemenize yardımcı olur. Örneğin, kan basıncınızın ölçümü ya da kan şekerinizin ölçümü hipertansiyon ve şeker hastalığı riskinizi değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Sağlık Kontrolünün Faydaları Nelerdir?

 1. Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam: Erken teşhis ve düzenli sağlık kontrolü, uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Muhtemel sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.
 2. Daha Az Maliyet: Erken teşhis, ileride oluşabilecek daha pahalı tedavilerden kaçınmanıza ve sağlık harcamalarını azaltmanıza yardımcı olabilir.
 3. Stresi Azaltır: Sağlık kontrolü yapmak, sağlıkla ilgili endişelerinizi azaltabilir, bununla ilgili stres seviyenizi düşürebilir.
 4. Sağlık Bilincini Artırır: Düzenli sağlık kontrolü, sağlık bilincinizi artırır ve sağlıkla ilgili farkındalığınızı yükseltir. Kendi sağlığınızı daha iyi anlamak, daha sağlıklı yaşam seçimleri yapmanıza yardımcı olur.

Sağlık Kontrolü Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Sağlık durumunuz ve yaşam tarzınıza bağlı olarak, doktorunuza danışarak sağlık kontrolünün ne sıklıkta yapılması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Genellikle, istisnai durumlar olmakla birlikte, yılda bir kez yapılması tavsiye edilir.

Sağlık kontrolü, kendi sağlığınıza yatırım yapmanın temel bir parçasıdır. Kendinizi korumak, daha sağlıklı, uzun ve mutlu bir yaşam sürmek için düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin.

Sağlıklı bir gelecek için bugünden adım atın! 

Check Up Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Check up için sabahtan öğlene kadar uzayabilecek bir süre ayırmanız gerekebilir, ayrıca tokluk kan şekeri numunesi için aynı gün içinde bir kez daha gelmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.
 2. Akşam yemeğinden sonra 10-12 saatlik sabah açlık süresiyle; randevu saatinizde laboratuvarımıza gelmelisiniz. Bu açlık süresince yalnızca "su" içebilirsiniz. Yine sigara içmemelisiniz.
 3. En az bir gün önceden başlayarak alkol almamalı, aşırı efor ve uykusuzluk gibi normal yaşam alışkanlıklarınızın dışındaki durumlardan kaçınmalısınız.
 4. Sürekli kullandığınız, aç karnınıza almanız gereken ilaçları check up öncesinde almayı ertelemeniz genellikle gerekmez. Ancak yine de bu durumu kendi doktorunuzla ve laboratuvarımızdaki doktorlarla önceden görüşmeniz önerilir.
 5. Mensturasyon (adet) döneminde vereceğiniz idrar örnekleri bizi yanıltabilir, böyle bir durum varsa idrar örneğinizi mensturasyon dönemi dışında vermeniz tercih edilir.
 6. İlaçlarınızı sabah evden çıkarken yutmasanız dahi laboratuvara gelirken yanınızda getirmeniz uygun olur.
 7. Check up'a gelirken, özellikle efor testini de düşünerek, sizi sıkmayacak, rahat kıyafetler ve spor ayakkabı giymeniz tercih edilir.
 8. Check up değerlendirmenizin bir parçası olarak, tokluk kan şekeri düzeyinizin ölçümü için tekrar kan vermeniz gerekmektedir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

Standard (karbonhidrat-protein-yağ içeriği dengeli biçimde düzenlenmiş) bir kahvaltı ya da öğle yemeğine başladığınız ilk andan, yani ilk lokmadan tam 2 (iki) saat sonra kan vermeniz gerekmektedir. Yemeğinizi 20-30 dakika içinde bitirmelisiniz. Yemeğinizi bitirdikten sonra su hariç hiçbir şey içmemeli ve yememelisiniz.

SAĞLIK KONTROLÜ (40 YAŞ ÜSTÜ BAY) | SAĞLIK KONTROLÜ (40 YAŞ ÜSTÜ BAYAN) | SAĞLIK KONTROLÜ (18-39 YAŞ GENEL CHECK UP)

FONKSİYONEL TIP PANELLERİMİZ | KARDİYOLOJİ CHECK-UP 

Eklenme Tarihi: 28.09.2023 10:00:00