E.coli salgını

Son haftalarda Birleşik Krallık'ta Shiga toksini üreten E. coli (STEC) O145 vakalarının sayısındaki artış dikkat çekiyor. 4 Haziran itibarıyla 113 doğrulanmış vaka bulunmaktadır (İngiltere'de 81, Galler'de 18, İskoçya'da 13, Kuzey İrlanda'da 1). Birleşik Krallık'taki halk sağlığı kuruluşları, iki haftadan kısa bir süre içinde 100'den fazla kişiyi hasta eden bu E. coli salgınının kaynağını arıyor.

Birleşik krallık sınırları içinde olan salgında yapılan tüm genom dizilimi, çoğu vakanın aynı kaynaktan olduğunu gösteriyor. Vakaların geniş coğrafi yayılımına dayanarak da etkenin tüm ülkede dağıtılan bir veya birden fazla gıda maddesiyle bağlantılı olduğu düşünülmüştür. Salgının kaynağı henüz doğrulanmasa da açık çiftlikler, içme suyu veya kirli deniz suyu, göl veya nehirlerde yüzmeyle bağlantılı olduğuna dair bir kanıt bulunmamıştır.

  1. coli ile gıda zehirlenmesi, gastroenterit (ishal);

E.coli, genellikle kontamine gıdaların tüketilmesiyle bulaşan, ancak enfekte bir kişiyle yakın temas ve enfekte bir hayvan veya çevresi ile doğrudan temas yoluyla yayılabilen bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar şiddetli kanlı ishal ve bazı durumlarda daha ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor.

  1. coli ile kontamine olmuş yiyeceklerin görünümü, kokusu veya tadı genellikle bozulmaz. Herkes E. coli enfeksiyonu nedeniyle hastalanabilir. Bebekler, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, bağışıklık sistemleri hassas olduğundan ciddi hastalık riski daha yüksektir.

Belirtiler genellikle bakterilerin yutulmasından üç veya dört gün sonra başlar. E. coli enfeksiyonlarının semptomları kişiden kişiye değişir ancak genellikle şiddetli mide krampları ve çoğunlukla kanlı olan ishali içerir. Bazı hastaların ateşi de olabilir. Çoğu hasta bir hafta içinde iyileşir. Bazı hastalarda ise ciddi veya yaşamı tehdit eden semptomlar ve komplikasyonlar gelişebilir.

  1. coli enfeksiyonu vakalarının yaklaşık yüzde 5-10'unda, hemolitik üremik sendrom (HÜS) olarak bilinen potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir tür böbrek yetmezliği gelişir. HÜS olduğunda ateş, karın ağrısı, yorgunluk, idrar sıklığında azalma, açıklanamayan küçük morluklar veya kanamalar meydana gelir. HÜS gelişen birçok kişi birkaç hafta içinde iyileşir, ancak bazılarında kalıcı hasar (hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı, beyin hasarı ve nörolojik problemler gibi) gelişir ve hatta ölüm olabilir. Bu durum her yaştan insanda ortaya çıkabilir, ancak bağışıklık sistemleri olgunlaşmamış olduğundan beş yaşından küçük çocuklarda, bağışıklık sistemleri bozulduğundan yaşlı yetişkinlerde ve kanser hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde risk daha yüksektir.
  2. coli enfeksiyonu belirtileri geliştiren herkes tıbbi yardım almalı ve doktorlarına olası gıda zehirlenmesi hakkında bilgi vermelidir. Diğer hastalıkları taklit edebilen enfeksiyonların teşhisi için özel testlere ihtiyaç vardır.

İngiltere’deki salgının kaynağı şu anda bilinmemektedir. Bu tür salgınlar genelde globalleşmez ve lokal kalır. Ama yine de gastrointestinal enfeksiyon riskini azaltmak ve başkalarına yayılmasını sınırlamak için önerilere uymak her zaman önemlidir.

  • Ellerinizi düzenli olarak ılık su ve sabunla yıkayın (alkol ishale neden olan tüm bakterileri öldürmez)

El yıkama, kendinizi ve diğer insanları her türlü enfeksiyondan korumanın en iyi yollarından biridir.

  • Meyve ve sebzelerin yıkanması ve yiyeceklerin uygun şekilde pişirilmesi gibi gıda hijyeni önlemlerine uyun
  • coli ve diğer zararlı mikroorganizmalar mutfak yüzeylerinizde de olabilir. Mutfak hijyenine dikkat edin
  • Menşeeni bilmediğiniz suyu içmeyin.
  • İshal ve kusmanız varsa, başkalarına yemek hazırlamayın

Eklenme Tarihi: 7.06.2024 13:40:47