Alerji Mi Yoksa Başka Bir Şey Mi?

Alerji Mi Yoksa Başka Bir Şey Mi?

Bahar geldi. İlkbahar size muhteşem şeyler vadeder, daha sıcak hava, güzel çiçekler ve huzur. Ama bazılarımız için bunlar aynı zamanda korkunç mevsimsel alerjiler ve hapşırma ve burun çekmeyi de beraberinde getirir.

Üstelik alerji sezonu önceki yıllara göre uzadı ve daha yoğun hissediliyor. Yakın zamanda yayınlanan bir rapor iklim değişikliğinin bir faktör olduğunu ortaya koyuyor. Ilık bahar havası geçmiş yıllara göre birkaç hafta daha erken başlıyor ve son günlerinin azalması bitki ve çiçeklere daha fazla polen geliştirme şansı veriyor.

Alerjik reaksiyonların birçok türü vardır. Ancak esas olarak burnu etkilediğinde buna “alerjik rinit” denir. Genellikle “alerji” olarak adlandırılan şey budur.

 • Burun akması
 • Öksürük
 • Tıkanıklık
 • Baş ağrısı
 • Kaşıntı, özellikle gözler ve burun
 • Hapşırma

Mevsimsel alerjiler, bir alerjene tepki olarak histamin salınmasını yansıtır. Bu histamin salınımı, soğuk algınlığı, grip, COVID-19 veya diğer viral enfeksiyonlarla benzer semptomlara (burun akıntısı, hapşırma ve tıkanıklık gibi) neden olur. Semptomlarda örtüşmeler olduğundan mevsimsel alerjiler ile diğer rahatsızlıklar arasında ayrım yapmak oldukça zordur. Mevsimsel alerjiler hayati tehlike oluşturmaz ancak rahatsız edicidir ve haftalar veya aylar sürebilir. Öte yandan viral solunum yolu enfeksiyonları kısa ömürlüdür ancak genellikle daha risklidir. O halde alerjiniz mi var yoksa bir virüs enfeksiyonu mu nasıl ayırt edeceğiz.

Soğuk algınlığınız veya alerjiniz olup olmadığını anlamanın en kolay yolu belirtilerinize, bunları nasıl aldığınıza ve ne kadar sürdüğüne bakmaktır. Bu üç alanı ayrıntılı olarak ele alalım.

 1. Belirtiler

Her ne kadar birbirine benzer semptomlar olsa da ayırt etmemize yardımcı olacak semptomlar da vardır; boğaz ağrınız veya vücut ağrınız varsa, soğuk algınlığı olma ihtimali daha yüksektir. Bu belirtiler alerjilerde yaygın değildir.

Öte yandan, özellikle burun, boğaz ve/veya gözlerde kaşıntı varsa, bunun alerjiden kaynaklanma olasılığı daha yüksektir.

Alerjiler de ateşe neden olmaz. Ateşiniz varsa bunun soğuk algınlığı veya grip gibi başka bir enfeksiyon olma olasılığı daha yüksektir.

 1. Nasıl ve Neden Başlar?

İlkbaharda alerjilerin en sık nedeni polenlerdir. Polen çeşitli bitkilerden havada süzülür, gözle görülmez ancak bahar alerjiniz varsa bağışıklık sistemi vücudunuzdaki alerjenlerle savaşmak için antikorlar salgılar. Bu, kanınızda burun akıntısı veya göz kaşıntısı gibi durumları tetikleyen histaminlerin salınmasına neden olacaktır. Polen sayısının yüksek olduğu rüzgarlı günlerde daha fazla alerji belirtileri yaşayabilirsiniz.

Alerjilerin tetiklemeden sonra daha ani başlangıçlı olması muhtemeldir. Örneğin, polene alerjisi olan bir kişi, dışarıda sadece birkaç dakika kaldıktan sonra belirtileri fark edebilir. Kedilere alerjisi olan biri, kedilere maruz kaldıktan sonra semptomlar hissetmeye başlayacaktır. Mevsimsel alerjiler sezon boyunca sürer ve genellikle yıldan yıla tekrarlar; soğuk algınlığı ve grip ise bir virüse maruz kaldıktan sonra aralıklı olarak ortaya çıkar.

Alerji belirtileri bulaşıcı değildir. Ancak soğuk algınlığına yakalanmış birinin yanındaysanız ve siz de benzer belirtiler görmeye başlarsanız, bu onun muhtemelen soğuk algınlığı olduğuna dair iyi bir işarettir.

 1. Ne Kadar Sürer?

Alerji belirtileri tetikleyici bir durum olduğu sürece devam edebilir. Ancak soğuk algınlığı yaklaşık 7-10 gün sürer.

Alerjiler soğuk algınlığına dönüşebilir mi?

Hayır, alerjiler soğuk algınlığına dönüşmez. Ancak kronik (uzun süredir devam eden) rinit, burun pasajlarının tıkanmasına yol açarak sinüs sorunlarına neden olabilir. Tabi alerji ve virüs enfeksiyonu bir arada da olabilir.

Temel önlemenin ötesinde, bahar alerjinizin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler de vardır. Antihistaminikler ve dekonjestanlar gibi reçetesiz satılan ilaçlar hapşırma, kaşıntı ve tıkanıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca sinüslerinizdeki tıkanıklığın giderilmesine veya iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olabilecek bir burun spreyi ile de rahatlama sağlayabilirsiniz. Ayrıca göz damlaları kaşınan veya sulanan gözlerin rahatlamasına yardımcı olabilir.

 • Soğuk algınlığı ve alerjilerin her ikisi de burun akıntısına, tıkanıklığa ve öksürüğe neden olabilir.
 • Alerjiler genellikle boğaz ağrısı veya ateş gibi semptomlara neden olmaz. Bulaşıcı değiller.
 • Alerji ve soğuk algınlığı semptomlarının çoğunu reçetesiz tedavilerle yönetebilirsiniz.

 

Semptom

Alerji

Soğuk Algınlığı

Grip

Semptom süresi

3 haftadan fazla

2 hafta veya daha az

2 hafta daha az

Kaşıntılı sulu göz

Sık

Nadiren

Nadiren

Ateş

Yok

Sık

Sık

Yorgunluk

Olabilir

Olabilir

Sık

Kas ağrısı

Yok

Sık

Sık

Üşüme titreme

Yok

Sık

Sık

Baş ağrısı

Olabilir

Olabilir

Olabilir

Burun akıntısı

Sık

Sık

Sık

Hapşırma

Sık

Sık

Sık

Öksürme

Olabilir

Sık

Sık

Boğaz ağrısı

Olabilir

Sık

Sık

Uzm. Dr. Tutku Taşkınoğlu

Eklenme Tarihi: 2.04.2024 09:24:14