Hollanda’da Mycoplasma pneumoniae enfeksiyonlarında artışı bildirildi

Hollanda’da Mycoplasma pneumoniae enfeksiyonlarında artışı bildirildi.

 

Eurosurveillance dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, Hollanda’da Mycoplasma pneumoniae enfeksiyonlarında görülen artışı bildirdi.

Mycoplasma pneumoniae her yaşta üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının en sık görülen etiyolojik ajanları arasında yer almaktadır. M. pneumoniae ile enfeksiyonlar aynı zamanda ensefalit ve eritema exsudativum multiforme olarak bilinen mukoza zarında lezyonlara da neden olur. Bakteri dünya çapında tekrarlayan salgınlara neden olur ve Avrupa'daki son salgın 2019 ile 2020 yılları arasında meydana gelmiştir. 

Hollanda'da bir hastanede M. pneumoniae enfeksiyonlarını içeren vakalarda ani bir artış görülmesi nedeniyle ülke ve Avrupa’da alarm verildi.

 

M.pneumoniae enfeksiyonu vakalarının sayısında Ekim 2023'ten bu yana önemli bir artış yaşanıyordu. Hastaların ortalama yaşı, 2019-2020 yılları arasında meydana gelen ve ortalama yaşın 40 olduğu salgına kıyasla önemli ölçüde daha düşük bulundu.

 

M.pneumoniae enfeksiyonu nedeniyle hastaneye başvuran 133 hastadan 55'i 18 yaş altı, 27 hasta ise 5-11 yaş arasındaydı. Yetişkinler arasında bile hastaların çoğu 18-29 arasındaki genç yaş grubundaydı.  

 

M.pneumoniae enfeksiyonlarındaki bu ani artışın nedeni henüz bilinmemekle birlikte araştırmacılar bunun ya baskın M. pneumoniae türünde bir değişimden ya da sosyal etkileşimlerdeki artışın bir sonucu olabileceğini öne sürdüler. 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını sırasında uygulanan farmasötik müdahalelerin de M. pneumoniae'ye karşı sürü bağışıklığını azaltmış olabileceğine inanıyorlar.

 

Genel olarak bulgular, Hollanda'da Ekim 2023'ten bu yana M. pneumoniae enfeksiyonlarının görülme sıklığında ani bir artış yaşandığını gösteriyor. Ayrıca, önceki salgınla karşılaştırıldığında hastaların ortalama yaş daha düşük ve gençler bu enfeksiyona daha duyarlı görünüyor. Araştırmacılar, M. pneumoniae enfeksiyonlarının mevcut eğilimini anlamak için hastalığın ciddiyeti ve dolaşımdaki M. pneumoniae türleri hakkında daha fazla verinin gerekli olduğuna inanıyor.

 

Uzm. Dr. Tutku Taşkınoğlu

Eklenme Tarihi: 5.02.2024 13:21:11