SOLUNUMYOLU ENFEKSİYONLARINDA HAFTALIK TAKİP (05 KASIM - 13 KASIM 2023)

Her zamanki gibi sonbaharla birlikte hapşırma, hırıltı, öksürük ve ateşin başladı. Test için başvuran her 100 hastadan 38’i bir virüs ile enfekte olduğunu görüyoruz. Geçen hafta yoğun Rhinovirüs (%25) ve COVID (%28) enfeksiyonu görüyorduk ve Domuz gribi olarak bilinen Influenza A H1N1 (%11) de gözlenmeye başlanmıştı. Solunum yolu enfeksiyonları haftalık değerlendirmemiz bu hafta Respiratuar sinsityal virüs (RSV)’nin (%11) de dolaşıma girdiğini gösteriyor.

RSV sezonu tipik olarak sonbaharda başlar ancak ilkbahara kadar dolaşmaya devam edebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Çocukluk çağı hastalıklarının en yaygın nedenlerinden biridir ve yetişkinleri de enfekte edebilir.

RSV, bebekler, yaşlı yetişkinler ve kronik sağlık sorunları olan kişilerde ciddi seyredebilir. RSV akciğerlere inip alt solunum yolu hastalığına neden olduğunda, 65 yaş ve üstü kişiler de dahil olmak üzere savunmasız kişilerin zatürre gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonlar geliştirmesine ve astım, konjestif kalp yetmezliği ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) oluşmasına neden olabilir.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olarak oluşmadığı için RSV'ye karşı daha duyarlıdırlar. Akciğerleri tam olarak gelişmemiş bebeklerde virüs solunum problemlerine neden olabilir ve hatta oksijen desteğine ihtiyaç duyabilirler.

5 yaşından küçük çocuklarda yılda yaklaşık 2,1 milyon RSV ile ilgili ayakta tedavi ziyareti, 58.000 ila 80.000 hastaneye yatış ve 100 ila 300 ölüm gerçekleşmektedir.

RSV'nin her yıl 5 yaşın altındaki çocuklarda 58.000'den fazla hastaneye yatışa ve 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde 60.000 hastaneye yatışa neden olduğunu tahmin edilmektedir.

RSV enfeksiyonu geçiren biri virüsü tipik olarak 3-8 gün arasında bulaştırabilir. RSV tipik olarak solunum damlacıkları yoluyla yayılır. RSV, birkaç saat boyunca hayatta kalabileceği nesneleri ve yüzeylere temas yoluyla da bulaşabilir.

RSV için ilk aşılar mayıs ayında Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yaşlı yetişkinler için onaylandı ve şu anda 60 yaş ve üstü kişiler için tavsiye edilmektedir.

RSV genellikle sağlıklı yetişkinlerde hafif üst solunum yolu hastalığına neden olur. Ancak kronik hastalığı olan 60 yaş ve üzeri yetişkinler için RSV ciddi hastalıklara neden olabilir. Örneğin, akciğer hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik veya nöromüsküler rahatsızlıklar, böbrek bozuklukları, karaciğer bozuklukları, diyabet veya orta veya şiddetli bağışıklık yetersizliği gibi kronik tıbbi rahatsızlıkları olanlar RSV aşısı için iyi adaylardır. Ayrıca ileri yaştakiler, huzurevlerinde veya diğer uzun süreli bakım tesislerinde ikamet edenler ve altta yatan tıbbi rahatsızlıkları olanlar da RSV aşısı olmalarında yarar vardır.

Eklenme Tarihi: 15.11.2023 15:08:26