Çocuklardaki Gizemli Hepatit'in Suçlusu COVID-19 mu?

Gizemli Hepatit’in Suçlusu COVID-19 mu?

Son aylarda çocuklarda görülen gizemli hepatit vakalarınınsuçlusu da COVID-19 olabilir!

İsrailli araştırmacıların yaptığı yeni bir araştırma, bazı çocukların pandeminin ortasında hepatit geliştirmesinin nedeninin uzun süreli (Long) COVID olabileceğine dair bir teori sunuyor. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition'da yayınlanan çalışmada, geçen yıl Schneider Çocuk Tıp Merkezi'nde hastaneye kaldırılan karaciğer hasarı olan beş hepatit hastasını analiz ettiler.

İlk hasta, COVID-19 tanısı aldıktan 21 gün sonra akut karaciğer yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan 3 aylık bir bebekti. Çocuğa hastaneye yatırılmasından 11 gün sonra karaciğer nakli yapıldı ve adenovirüs ve sitomegalovirüs (CMV) testi negatif çıktı.

İkinci hasta ateş, sarılık ve karaciğer büyümesi şikâyetleri ile hastaneye kaldırılan 5 aylık bir çocuktu. Karaciğer nakli olması gerekti. SARS-CoV-2, adenovirüs ve CMV pozitif bulundu.

Üçüncü hasta, COVID-19 teşhisinden yaklaşık 130 gün sonra karın ağrısı, kusma ve sarılık şikâyetiyle hastaneye kaldırılan 8 yaşında bir erkek çocuktu. Karaciğer hasarı vardı; SARS-CoV-2 testi pozitif iken adenovirüs testi negatifti.

Dördüncü hasta, SARS-CoV-2 testi pozitif çıktıktan yaklaşık 90 gün sonra karın ağrısı, ishal, kusma ve sarılık gelişen 8 yaşında bir erkek çocuktu. Üçüncü vakada olduğu gibi adenovirüs yoktu. Ve son hasta, COVID-19 testi pozitif çıkmadan önce sağlıklı olan 13 yaşında bir erkek çocuktu. Virüsü kaptıktan sonra halsizlik, ishal, karın ağrısı ve sarılık gözlendi. Tanısından 53 gün sonra hastaneye kaldırıldı ve hepatomegali ve karaciğer hasarı gibi başka komplikasyonlar gösterdi. Hastanede kaldığı süre içinde karaciğer nakli olmak zorunda kaldı. İşlemden sonra, adenovirüs ve CMV için pozitif test edildi.

Vaka sayısı azdı ama çocukların karaciğer sorunları başlamadan önce asemptomatik veya hafif COVID-19 varlığı söz konusuydu. Yetişkin SARS-CoV-2 hastaları da yoğun bakımda uzun süre yattıktan sonra ve viral enfeksiyonun şiddetli formuyla savaşırken aynı karaciğer sorunlarını yaşadılar.

Benzer konulara odaklanan diğer araştırmalar, bazı COVID-19 hastalarının hastalığa yakalandıktan haftalar veya aylar sonra karaciğer sorunları yaşadığını bildirmiştir. Daha önceki raporlar, çocuklarda açıklanamayan hepatit salgınını adenovirüse bağlasa da Dünya Sağlık Örgütü; (WHO), adenovirüs enfeksiyonu olan ve hepatit gelişen bağışıklığı baskılanmış çocuklarda vakalar olmasına rağmen, virüsün başka türlü sağlıklı çocuklarda hepatit vakalarıyla hiçbir zaman bağlantılı olmadığına dikkat çekmiştir.

Bu yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, çocuklar karaciğer problemlerini yaşamadan önce sağlıklı oldukları için adenovirüsü hepatit vakalarıyla ilişkilendirmemişlerdir. Bunun yerine, çocuklarda açıklanamayan akut hepatit vakalarına yol açabilecek olası mekanizmalar hakkında teoriler sunmuşlardır. Analiz edilen beş hastanın hiçbiri COVID-19’u ağır geçirmemiştir. Bu nedenle karaciğer hasarının SARS-CoV-2'nin neden olduğu doğrudan viral hasar tarafından tetiklenmiş olabileceği tahmin edilmektedir. Karaciğer sorunlarına yol açabilecek bir başka olası mekanizma, bağışıklık sisteminin enfeksiyona nasıl tepki verdiğidir. Enfeksiyon sonrası oluşan bir bağışıklık cevabı veya SARS-CoV-2'ye karşı anormal bir bağışıklık cevabı hastalarda akut hepatite yol açmış olabilir.

Kaynak Makale

https://journals.lww.com/jpgn/abstract/9900/long_covid_19_liver_manifestation_in_children.84.aspx

Eklenme Tarihi: 16.06.2022 15:30:27